Номер проєкту: 101126702

Назва проєкту: Політичні інститути та системи в Європі: порівняння та досвід для України

Акронім проєкту: PISE-CEfU

Дата початку проєкту: 1 вересня 2023 року

Тривалість проєкту: 36 місяців

Модуль Жана Моне «Політичні інститути та системи в Європі: порівняння та досвід для України» спрямований на дослідження та порівняння знань про основні (національні, наднаціональні та субнаціональні) політичні інститути та системи в європейських країнах/ЄС, а також на підвищення обізнаності про них серед студентів, викладачів, фахівців, політиків, державних службовців, представників ЗМІ та громадськості в Україні. Це особливо актуально після отримання Україною статусу кандидата на вступ до ЄС, адже може сприяти просуванню України в напрямі європейської інтеграції та демократизації завдяки досвіду країн Західної та Центрально-Східної Європи. Це важливо практично, оскільки політичні інститути та системи мають значення і, отже, їхній вибір приводять до різних результатів, видимих у порівнянні.

Університет визнає важливість та різноманітність європейських політичних інститутів та систем, а тому зобов’язаний здобувати нові знання в цьому напрямі та поширювати їх серед студентів й інших зацікавлених сторін, зокрема з метою практичної реалізації в Україні. Забезпечення вивчення і порівняння європейських політичних інститутів і систем цільовими групами передбачається головним чином через розробку і модифікацію двох навчальних курсів (відповідно, про Західну та Центрально-Східну Європу). Увага також буде приділятися багатоцільовій платформі для досліджень, дебатів та взаємодій між вченими, студентами, представниками влади та громадського сектору, зокрема через конференції, семінари, зустрічі, конкурси, публікації (включаючи у рамках курсів). Таким чином університет має на меті стати центром для вивчення європейських політичних інститутів і систем в Україні. Вся відповідна інформація буде розміщена на відповідних інтернет-ресурсах та популяризована серед цільових груп. Це сприятиме розвитку політології в Україні і допоможе наблизити країну до політичного й інституційного каркасу ЄС.

Передумови проєкту

Європейський Союз (ЄС) формувався, розвивався і розширювався крок за кроком. У результаті суто географічно можна виділити дві основні групи країн, що входять до складу ЄС, зокрема умовно країни Західної Європи (або так звані країни «старої Європи») та країни Центрально-Східної Європи ( або так звані країни «нової Європи»). У цьому контексті особливої уваги потребують питання політичних інститутів і систем на різних рівнях багаторівневого управління в ЄС, зокрема на національному, а також на наднаціональному та субнаціональному рівнях.

Цілком очевидно, що ЄС чи Європа загалом – це калейдоскоп країн із різними політичними інститутами та системами, які породжують різноманітні політичні, соціально-економічні та навіть світоглядні наслідки. Вони, безумовно, становлять академічний і політичний інтерес, а також призводять до необхідності всебічного розуміння, структурування та порівняння європейських політичних інститутів і систем, оскільки знання про них є або може бути корисним для інших країн, які прагнуть інтегруватися в ЄС. Україна в цьому контексті не є винятком, оскільки вона давно заявила про свої наміри інтегруватися в Об’єднану Європу і навіть отримала статус кандидата на членство в ЄС у 2022 році (після початку повномасштабної російської агресії та війни). Тому для України, а також для її політичних еліт й академічного середовища вкрай важливо зрозуміти сутність і наслідки інституційного та політичного дизайну в європейських країнах та ЄС тощо.

Львівський національний університет імені Івана Франка (ЛНУ ім. І. Франка) однозначно підтримує євроінтеграційні та демократизаційні прагнення України, але добре розуміє, що ЄС і Європа загалом є дуже неоднорідним та різноманітним середовищем, зокрема інституційно та політично. Тому ЛНУ ім. І. Франка зацікавлений у висвітленні та структуруванні такого політичного та інституційного розмаїття ЄС та його країн, зокрема для того, щоби, перш за все, досліджувати та порівнювати знання базових (національних, наднаціональних та субнаціональних) політичних інститутів і систем у європейських країнах та ЄС, а також підвищити обізнаність про них серед студентів, викладачів, спеціалістів, політиків, державних службовців, ЗМІ та громадянського суспільства в Україні тощо. Завдяки цьому логіка ще тіснішого зближення України з ЄС посилюється. З одного боку, це відбувається завдяки набуттю різними цільовими групами теоретичних і практичних знань про політичні інститути та системи європейських країн. З іншого боку, це доповнюється можливим впровадженням цього досвіду на практиці, зокрема в рамках прогресу політичної системи та політичних інститутів в Україні на шляху подальшої демократизації та європейської інтеграції цієї країни, а також просування та захисту цінностей демократії в ЄС.

Мета та цілі проєкту

Освітнє, наукове, дослідницьке, політичне, громадське та медійне середовище в Україні безперечно зацікавлене, але вкрай недостатньо поінформоване про те, якими є різні політичні інститути та системи, а також як вони сформувалися та функціонують зараз в ЄС чи загалом у країнах Європи, зокрема в країнах Західної та Центрально-Східної Європи. Це актуалізується тим фактом, що розуміння прямих чи опосередкованих наслідків різних політичних інститутів і систем у ЄС/європейських країнах є важливим у контексті генерування різних варіантів інституційного та політичного вибору третіми країнами, особливо якщо останні спрямовані на їхню демократизацію та євроінтеграцію. Натомість українська політика все ще значною мірою теоретизується та реалізується відповідно до обмежених та спотворених «кривих» радянського/пострадянського минулого, а також надзвичайно слабко та повільно (з частими розворотами та відкатами) приймає найкращі інституційні та політичні практики демократичні країни ЄС. У цьому контексті проєкт безперечно сприятиме набуттю та поширенню Україною відповідного досвіду європейських політичних інститутів і систем. Крім того, цей досвід буде поширений та обговорений серед студентів університету, а також серед дослідників, політиків, громадських діячів, ЗМІ тощо.

Саме через це проєкт в ЛНУ ім. І. Франка (кафедра політології), який приділяє значну увагу європейським студіям, буде спрямований на викладання, вивчення та дослідження країн ЄС та Європи загалом, їх політичної історії, політичних інститутів і системи тощо. Як свідчать різноманітні канали зворотного зв’язку в рамках освітніх програм, підготовки публікацій та проведення семінарів і конференцій в ЛНУ ім. І. Франка, студенти, дослідники та практики в галузі політичної теорії та практики, а також представники влади, медіа та громадянського суспільства дедалі більше цікавляться питаннями політичних інститутів та систем в країнах ЄС, оскільки останні можуть бути орієнтирами для майбутнього розвитку України. Тому увага проєкту буде зосереджена насамперед на розумінні сутності, специфіки, різноманіття та дії таких понять, як державна система, демократія, глава держави, урядовий кабінет, парламент, партія, вибори, місцеве самоврядування, багаторівневе урядування, соціополітичний поділ, інститути ЄС, євроінтеграція тощо. Завдяки цьому вдасться хоча би частково заповнити наявну прогалину в українській політичній теорії, науці та практиці. Як наслідок, розуміння та систематизація сутності і різноманітності фокусу модуля матиме додаткову цінність для розвитку активного громадянства та фундаментальних цінностей демократії, а також можливого вдосконалення інституційного та політичного дизайну і прийняття рішень на різних рівнях багаторівневого урядування як насамперед в Україні, так і гіпотетично в інших країнах Європи. Це слугуватиме особливому, але обґрунтованому просуванню цінностей і рамок політичних інститутів і систем ЄС в Україні на шляху її подальшої демократизації та євроінтеграції. Таким чином, проєкт сприятиме генеруванню нових знань та вдосконаленню системи викладання та дослідницької діяльності щодо проблем політичних інститутів та систем в європейських країнах для українських ЗВО та в рамках реальної політики в Україні. Крім того, проєкт сприятиме налагодженню тіснішого та ефективнішого діалогу між освітнім та дослідницьким середовищем, а також представниками політики, влади, громадянського суспільства та ЗМІ в Україні, які орієнтовані або прагнуть орієнтуватися, розуміти і навіть запозичувати політичні цінності та інституційні рамки/практики ЄС.

Усе це відбуватиметься в рамках конкретних цілей проєкту та шляхом організації заходів (освітніх, дослідницьких, публікаційних, рекламних тощо), які сприятимуть вивченню та розумінню інституційного та політичного дизайну ЄС та країн Європи для студентів, дослідників, політиків, державних службовців, громадянського суспільства та широкої громадськості в Україні, зокрема:

  • організація навчальних курсів (навіть електронних, у перспективі) та надання освіти з проблем політичних інститутів і систем в ЄС та окремих країнах Європи цільовій аудиторії на основі нових технологій виховання і навчання;
  • створення багатоцільової платформи та арени для навчання, практики, досліджень, дебатів та взаємодії між академічною спільнотою, студентами, владою та активним громадянським суспільством (зокрема за допомогою студентського гуртка, щорічних бесід випускників «Політичні інститути та системи» мають значення», ГО «Центр політичних досліджень» при ЛНУ ім. І. Франка, формальні та неформальні зустрічі тощо) для обговорення та можливого впровадження найкращого досвіду функціонування європейських політичних інститутів, систем і практик, а також для подальшої демократизації в Україні;
  • підготовка та проведення щорічних міжнародних наукових конференцій та/або семінарів з питань політичних інститутів і систем (включаючи політичні партії та вибори) на різних рівнях управління та політики в Україні та інших країнах Європи під егідою кафедри політології ЛНУ ім. І. Франка (як центру вивчення європейських політичних інститутів і систем в Україні) та за участі інших відповідних освітніх, дослідницьких та громадських організацій;
  • підготовка та розповсюдження основних і найцікавіших тем про політичні інститути та системи в ЄС та європейських країнах, у тому числі через відповідні наукові, освітні та/або аналітичні публікації, інформування широкої аудиторії, просування інституційної та політичної практики та рамок ЄС у політико-правовій системі України й інших країн Європи тощо.

Отже, основною метою проекту є забезпечення дослідження, викладання та висвітлення сутності, різновидів, особливостей, логіки і наслідків політичних інститутів та систем в ЄС і європейських країнах, зокрема для використання їхнього досвіду в подальшому розвитку і реформуванні політичних інститутів та політичної системи в Україні, зокрема на шляху її євроінтеграції і подальшої демократизації. Ця мета має бути досягнута насамперед завдяки комплексному порівняльному підходу (в освіті та наукових дослідженнях), реалізованому згідно з методологією неоінституціоналізму, а також завдяки узгодженості між цілями проекту і запропонованими проектними активностями.

Про Напрям Жана Моне для вищої освіти

Напрям Жана Моне для вищої освіти підтримує навчання і дослідження в галузі вивчення Європейського Союзу. Студії ЄС стосуються викладання, вивчення та дослідження ЄС, його історії, цілей, структур, функцій, країн та/або політик. Зосереджуючись на вимірі ЄС, напрям Жана Моне сприяє активному європейському громадянству та основоположним цінностям ЄС з приводу поваги до людської гідності, свободи, демократії, рівності, верховенства права та прав людини. Що стосується політик ЄС, то напрям Жана Моне сприяє поширенню знань про те, як ці політики можуть принести користь повсякденному життю громадян в ЄС та/або за кордоном, і/або як вони можуть вплинути на систему формування політик в країнах-членах або за кордоном на національному, регіональному чи глобальному рівнях.

Напрям Жана Моне також прагне функціонувати як вектор публічної дипломатії щодо третіх країн, пропагуючи цінності ЄС і посилюючи видимість того, чим ЄС виступає і чого він має намір досягти. Напрям Жана Моне «Викладання та дослідження»: допомагає досконалості у викладанні та дослідженні в галузі студій ЄС у всьому світі; сприяє діалогу між академічним світом і суспільством, включаючи місцевих, регіональних, державних і європейських політиків, державних службовців, учасників громадянського суспільства, представників різних рівнів освіти та ЗМІ; генерує знання й ідеї для підтримки формування політик ЄС та зміцнення ролі ЄС у Європі та глобалізованому світі; охоплює широку громадськість і поширює знання про ЄС серед суспільства (за межами академічної та спеціалізованої аудиторії), наближаючи ЄС до громадськості. Напрям Жана Моне має одну з наступних форм: Модулі, Кафедри, Центри досконалості, Мережі.

Більш детальну інформацію можна знайти за посиланнями: