З перспективи ХХІ століття Вишеградська четвірка (Чеська республіка, Угорщина, Польща і Словаччина) може розглядатися як далекий родич багатонаціональних монархій, Речі Посполитої і Габсбурзької монархії, що панували в Центральній і Східній Європі на світанку нового часу. Вимушено об’єднані тоді, Чеська республіка, Угорщина, Польща і Словаччина згодом пройшли одну і ту ж історичну дорогу від іноземного поневолення до справжньої незалежності та успішної інтеграції із Західною Європою, подорож, яка сформувала у них спільний досвід багатонаціонального і багатокультурного співжиття. Ця історична дорога, за винятком останнього відрізку, і цей досвід властиві також Україні. Тому вивчення, викладання і врахування історичного минулого Вишеградської групи є необхідними для демократизаційних зусиль України та її інтеграції до ЄС.

Львів є одним із найбільш підхожих місць для того, аби зблизька пізнати змінний характер Центральної Європи. Його архіви, бібліотеки і музеї містять велику кількість оригінальних джерел, що висвітлюють основні поворотні моменти в новітній українській і польській історії, завершальний етап Габсбурзької імперії та еволюцію радянської системи. Навіть зараз, після того, як місто почергово переходило з австрійських рук у польські, а згодом від Польщі під радянський контроль, щоб перетворитися на національний центр у відродженій незалежній Україні, вплив його попередньої приналежності є очевидним для кожного відвідувача. Тоді як українська сутність міста сьогодні не викликає сумніву, його характер часто нагадує про стару Польщу і стару Австрію. В межах старих міських стін переважають архітектура, публічний простір і урбаністичний спосіб життя, спільні для більшості міст Центральної Європи

Упродовж понад 350-ти років свого існування Львівський університет зберігав культурні і наукові традиції, відігравав важливу роль у культурному житті не лише українців, а й поляків, німців і євреїв. Сьогодні центрально- і східноєвропейські студії об’єднують колектив з понад 20 провідних учених з кількох кафедр історичного факультету, серед яких кафедра історії Центральної та Східної Європи є єдиною такого роду в Україні. Знання про регіон акумулюються завдяки високоякісній дослідницькій діяльності персоналу та його інтенсивним міжнародним контактам. Це закладає фундамент для бакалаврської програми з історії, що відзначається широким набором курсів, присвячених регіону, і відкриває унікальні можливості для спеціалізації з історії Центральної Європи та пам’яттєвих студій на магістерському рівні.